Nadace Open Society Fund Praha Fond Otakara Motejla

Jak NášStát.cz pomáhá?

Oznámit úřadu rozbitou lavičku, napsat svému poslanci či starostovi, podívat se, jak stát hospodaří s mými daněmi... To vše je díky online aplikacím na NašemStátu mnohem snazší než kdy dříve. Inspirujte se praktickými tipy a příběhy lidí, kterým tyto moderní nástroje pomohly zlepšit kvalitu života a prosadit jejich zájmy!

Díky aplikacím na NašemStátu můžete:

Vylepšit své okolí

Potkáváte v místě, kde žijete, zanedbané kouty, rozbité chodníky nebo nebezpečné přechody? Díky aplikaci Lepší místo můžete ze svého mobilu či počítače problém během 2 minut oznámit svému úřadu. Paní Dagmar z Kolína trápil zaneřáděný roh ulice, kudy často chodí. Neudržované keře, hromady odpadků a spadaného listí - hotová džungle. Rozhodla se tedy upozornit na problém přes Lepší místo. Její podnět se dostal k odpovědné úřednici, která vyzvala majitele pozemku k likvidaci černé skládky. Během několika týdnů odpadky zmizely a o pár měsíců později bylo místo oploceno. Občanům Kolína se dnes frekventovanou ulicí chodí mnohem lépe. 

© Lepší místo

 

Pečovat o své zdraví

Rostislav žije na Ostravsku, regionu, který trpí znečištěným ovzduším. S aplikací Smogalarm si může do svého mobilu stáhnout aktuální měření kvality vzduchu pro místo, kde se právě nachází. Díky dostupnosti dat ví, kdy je bezpečné vzít děti na procházku nebo vyjet na výlet na kole a kdy naopak toxické látky v ovzduší ohrožují jejich zdraví.

 

Chránit životní prostředí

Aplikace TřídímTo poradí, kam patří různé druhy odpadu a kde najdete nejbližší kontejner. Radka dumala nad tím, jak správně zrecyklovat kelímek od kávy. Vršek je plastový, to je jasné. Ale co s kelímkem? Je papírový, ale má na sobě ochrannou vrstvu, aby káva neprosákla. Díky TřídímTo Radka zjistila, že kelímek opravdu patří do papíru - ochranná vrstva je totiž natolik slabá, že kelímek lze vytřídit do papíru.

 

Sledovat, jak obec, kde žijete, hospodaří s vašimi daněmi

Víte, kolik vaše město či vesnice za poslední roky investuje do školek nebo bydlení? Na webu Rozpočet obce najdete přehledy hospodaření všech 6253 obcí v ČR za posledních 13 let. Rychle a snadno tak zjistíte, jak vaše obec využívá veřejné peníze. Jiří zkoumal rozpočet Klecan, kde žije, a narazil na zvláštní nesrovnalosti v částkách na mzdy. Šlo o výkyv v řádu milionů, obrátil se proto na svou radnici s žádostí o vysvětlení. Zatím to vypadá, že šlo o chybu v zaúčtování...

 

Jednoduše dohledat platné zákony

Zákony jsou základním kamenem demokratického státu, orientovat se v nich je důležité. Potřebný zákon, vyhlášku či paragraf lze snadno dohledat na internetu. Služba Zákony pro lidi zveřejňuje všechny předpisy, které v naší zemi vyšly od roku 1945, celkem jich je téměř 25000. Znění zákonů je pravidelně aktualizováno, je možné v nich efektivně vyhledávat prostřednictvím počítače i chytrého telefonu.


 

Dobře zvážit, komu dáte svůj hlas ve volbách

Při zvažování komu dát svůj hlas ve volbách již dnes nejsme odkázáni pouze na kampaně stran nebo informace z médií, máme k dispozici spoustu pomocníků. Jedním z nich je Volební kalkulačka, díky které zjistíte, která strana je vám názorově nejblíže nebo jak hlasovali poslanci v uplynulém období. Kalkulačku pro předčasné volby 2013 si vyplnilo více než milion lidí, 25% z nich ovlivnila v rozhodnutí koho volit.

 

Kontrolovat politiky

Jak poznat, zda nám politici říkají pravdu? Projekt Demagog.cz ověří jejich výroky za vás. Před volbami do sněmovny 2013 členové iniciativy analyzovali 383 faktických tvrzení, které zazněly v televizních debatách. 45 z nich vyhodnotili jako nepravdu, 34 coby zavádějící. Díky těmto informacím se mohli voliči lépe zorientovat v předvolebním boji. Narazili jste na podezřelý politický výrok? Pošlete ho analytickému týmu Demagog.cz k ověření !

 

Kontaktovat své zastupitele

Díky aplikaci NapišteJim můžete pohodlně vyhledat svého poslance, senátora či starostu a napsat mu email. V roce 2011 byla sněmovně předložena novela loterijního zákona obsahující pasáže omezující svobodu internetu. Iniciativa Internet bez cenzury  se proti kontroverzním pasážím postavila, její petici podepsalo více než 14 000 lidí. Jedním z důležitých komunikačních kanálů bylo také NapišteJim. Během pár dnů odeslali občané svým politikům stovky emailů. Problematické pasáže zákona nakonec nebyly schváleny.

 

Využít své právo na informace

Zákon nám zajišťuje svobodný přístup k informacím. Zjistit, na koho se obrátit, ale není vždy snadné. Web Informace pro všechny  pomůže najít tu správnou instituci a požádat ji o potřebné informace přesně podle pravidel. Vnuk paní Marie trpí vrozenou vadou, která mu ztěžuje učení. Paní Marie proto zjišťovala, jak mu pomoci. Skrze Informace pro všechny se zeptala ministerstva školství, jestli má její vnuk nárok na pedagogickou asistenci a zjistila, že ano. Dnes už mu ve škole pomáhá speciální pedagog, díky kterému se je pro něho zvládání učiva mnohem snazší.

 

Ozvat se, když se vám něco nelíbí

Založení petice nebo svolání demonstrace usnadňují webové nástroje, jako je e-petice.cz. Iniciativa Zachraňme Vesnu bojuje proti zrušení unikátní dětské léčebny. Jejich online petici  podepsalo více než 20 000 lidí, podařilo se vyvolat velkou veřejnou debatu. Petici z rukou členů sdružení převzal předseda Senátu, který jim poděkoval za jejich odvahu. Kauzou se zabývá také prezident republiky, který přislíbil, že bude jednat se zástupci ministerstva zdravotnictví.

 

Chcete vědět víc? Další tipy na užitečné aplikace, knihy a projekty nebo odkazy na právní
a občanské poradny najdete v Občanském rádci Fondu Otakara Motejla.

Partneři projektu

US EmbassyNadace OSF