Nadace Open Society Fund Praha Fond Otakara Motejla

Známe vítěze ceny Gratias Tibi

Známe vítěze ceny Gratias Tibi

2. 6. 2015 | Aktuální dění

Cenu pro mladé aktivní občany, kteří pozitivně ovlivňují své okolí i celou společnost si odnesl brněnský projekt Hospic, umělecká skupina Směj se a studentská nezisková organizace Mise naděje. Uspěli v konkurenci 233 iniciativ z celé ČR.

Seznamte se s vítěznými projekty:

 

Kategorie základní školy: Hospic, ZŠ Brno, Jasanová

Dlouhodobá a volnočasová aktivita dětí, která se zaměřuje na citlivé téma smrti. Důležitým prvkem projektu je sdílení zkušeností a pocitů dětí ze setkání s umírajícími. 

 

Kategorie střední školy: umělecká skupina Směj se, Ústí nad Labem  

Cílem skupiny je změna atmosféry ve městě, jeho oživení a budování místní komunity. Směj se je aktivní ve veřejném prostoru a po městě již uskutečnilo různé instalace. Ve svých projektech skupina dokumentuje a fotografuje obyvatele města. K obrázkům pak připisuje jejich přání a vystavuje je na své facebookové stránce.

 

Kategorie do 30 let: Studentská nezisková organizace Mise naděje, Brno

Projekt je fungující platformou, která sdružuje dobrovolníky z řad vysokoškolských studentů, kteří chtějí pomáhat lidem, jako jsou bezdomovci nebo nemocné a opuštěné děti.

Myslím, že není přehnané označit mladé lidi, kteří stojí za jednotlivými nominovanými projekty, za naději do budoucna. V řadě případů jednali s místními zastupiteli a předpokládám, že si uvědomili, že některé věci by mohli nejlépe ovlivnit, pokud by sami byli přímo členy obecních nebo městských zastupitelstev. Věřím, že někteří z nich se právě díky této zkušenosti rozhodnou do politiky vstoupit. A mladé lidi v politice Česká republika rozhodně potřebuje,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

 

Laureáti získali studijní cestu do Norska a Štrasburku od Norského velvyslanectví v Praze a Poslaneckého klubu ELS a také finanční odměnu na další rozvoj svých projektů.

 Cenu Gratias Tibi druhým rokem vyhlašuje Jeden svět na školách Člověka v tísni.

Užší výběr poroty i všech 233 nominací najdete na http://www.gratiastibi.cz/cs/nominovane-projekty

Partneři projektu

US EmbassyNadace OSF