Nadace Open Society Fund Praha Fond Otakara Motejla

Studenti, přihlaste své aplikace do soutěže Společně otevíráme data

Studenti, přihlaste své aplikace do soutěže Společně otevíráme data

2. 10. 2015 | Aktuální dění

Fond Otakara Motejla vyhlásil třetí ročník soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Smyslem soutěže je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. Autoři mohou přihlašovat aplikace do 31. října 2015, vítězové získají finanční i věcné ceny. Studenti navíc mohou vyhrát zvláštní cenu, spojenou s odměnou 10 000 Kč.

Státní úřady, kraje i města postupně zpřístupňují informace ve strukturovaných a strojově čitelných formátech, které umožňují další využití. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zpřístupněných dat se velmi rychle někdo chopí a zpracuje je do uživatelsky přívětivější podoby. A nejde jen o uživatelskou přívětivost ale i zcela nová využití, která původního vlastníka dat třeba nenapadlo zkoumat.

V posledním ročníku soutěže Společně otevíráme data, kterou organizuje Fond Otakara Motejla, se tak objevila řada aplikací, které pomáhají běžným občanům. Vítězný projekt edesky.cz přehledně zobrazuje dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách měst a obcí - např.  oznámení o uzavírkách silnic či prodeji obecních pozemků. Užitečnou službou nejen pro handicapované je WC kompas mapující dostupnost a kvalitu veřejných toalet. Aplikace DATY.cz zase sbírá informace o firmách a jejich aktivitách a upozorňujeme na nové obchodní příležitosti nebo rizika s těmito společnostmi spojené.

“Výsledky loňských ročníků soutěže ukazují, že otevření dat znásobí jejich hodnotu. Těší nás zejména šikovnost a invence mladých talentů. Studentům proto nabízíme speciální finanční cenu i všestrannou odbornou podporu - pomoc s marketingem, technické zázemí i konzultace uživatelské přívětivosti či byznys plánu,” říká Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla.

Mezi firmy, které soutěžícím pomohou vylepšit jejich projekty, patří Red Hat, jenž je partnerem studentské kategorie. “Otevření dat a jejich efektivní zpracování představují velký potenciál pro zlepšení v mnoha oblastech, například fungování státní správy a jejím sdílení informací s občany a umožní dále využít systémů, které už máme k dispozici, ku prospěchu všech. Studentskou kategorii jsme zvolili v souladu s naší dlouhodobou strategií podporovat začlenění studentů do reálných projektů s užitečným výstupem a pomoci jim tak s úspěšným nástupem do praxe,” říká Radovan Musil, šéf české pobočky firmy Red Hat.

V otevřených datech vidí potenciál stále více firem. "Jsme přirozeným spojencem podnikatelů a firem v jejich podnikání. Otevřené prostředí, ve kterém mohou firmy soutěžit za rovných podmínek,  považujeme za klíčové. Navíc zpřístupnění dat v takové podobě, aby mohly vznikat užitečné aplikace, považujeme za významný přínos nejen firmám, ale především občanům. Proto podporujeme Fond Otakara Motejla," říká Jaroslav Řasa, předseda představenstva společnosti ABRA Software a.s., která je hlavním partnerem soutěže.

Dalšími partnery jsou společnosti CZ.NIC, Huawei, Microsoft a Dobrý web, které poskytnou nejen věcné ceny, ale všem soutěžícím nabízí i technickou a odbornou podporu.  

Partneři projektu

US EmbassyNadace OSF