Nadace Open Society Fund Praha Fond Otakara Motejla

Jak změnit svou obec k lepšímu?

Jak změnit svou obec k lepšímu?

12. 10. 2014 | Aktuální dění

Komunální volby skončily, známe nové zastupitele. Volbami to ale nekončí! Připravili jsme pro vás pár tipů, jak sledovat dění na radnici a zapojit se do zlepšení své obce.

Návštěva zastupitelstva

Účast na zastupitelstvu je nejsnazším způsobem, jak kontrolovat, co vaše radnice dělá, a dát jí vědět váš názor. Zastupitelstvo rozhoduje o rozpočtu, vyhláškách a dalších důležitých věcech. Zasedání jsou veřejná a každý, kdo má v obci trvalé bydliště, nebo je vlastníkem nemovitosti, může vystoupit s příspěvkem. O slovo se přihlaste dle jednacího řádu.

 

Zlepšování veřejného prostoru

Upozornit radnici na rozbitou lavičku či přijít s nápadem na nové hřiště je snazší než kdy dříve. Díky službě Lepší místo stačí problém vyfotit, krátce popsat a nahrát na www.lepsimisto.cz. Tam jej najde odpovědný úředník a začne jej řešit. Tipy lze posílat i z chytrého telefonu.

 

Kontrola obecního rozpočtu

Orientaci v hospodaření radnice vám usnadní rozklikávací rozpočty. Na webu www.rozpocetobce.cz najdete příjmy a výdaje všech českých obcí za posledních 13 let. Snadno tak zjistíte, kolik vaše město investuje do kultury či bydlení a jak si vede v porovnání s ostatními.

 

Žádost o informaci

Svůj úřad můžete oslovit s žádostí dle zákona o svobodném přístupu k informacím. Rady, jak na to, najdete na www.otevrete.cz, kde také můžete vždy během léta nominovat svou radnici do soutěže Otevřeno x Zavřeno.

 

Sepsání petice

Petice je účinným nástrojem, jak poukázat na konkrétní problém. Od signatářů musíte získat jméno, bydliště a podpis. Úřad, kterému je petice zaslána, je povinen k ní do 30 dnů zaujmout stanovisko. Využít lze i online petici, která není právně závazná, ale snadněji se šíří a může problém zviditelnit. Lze ji založit třeba na http://www.e-petice.cz/

 

Článek je převzatý z čtvrtletníku Motejl, jenž se zaměřil na téma otevřených radnic. Časopis si můžete zdarma stáhnout zde.

Partneři projektu

US EmbassyNadace OSF