Nadace Open Society Fund Praha Fond Otakara Motejla

1. pražský geodata hackathon přinesl 6 aplikací a analýz

1. pražský geodata hackathon přinesl 6 aplikací a analýz

20. 6. 2014 | Aktuální dění

Pražané ode dneška snadno zjistí, jak se liší cena pozemků v různé vzdálenosti od metra, či se mohou podívat, ve kterých městských čtvrtích je nejlepší přístup ke službám, jako jsou zastávky MHD a dětská hřiště. Šest podobných analýz a zárodků aplikací vzniklo během víkendového maratonu, na kterém programátoři pracovali s územními daty v Praze a hledali nápady na nové služby pro lepší život v hlavním městě. První pražský geodata hackathon uspořádal Fond Otakara Motejla spolu s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Za méně než 48 hodin zvládli vývojáři v příjemném prostředí Impact Hubu vytvořit například analýzu cen pozemků, která ukazuje, jak se na cenách stavebních parcel projevuje blízkost stanic metra a vzdálenost od centra.

Na dostupnost služeb se zaměřila Mapa kvality života a do fáze prototypu se dostala aplikace Parkovací asistent, která usnadní orientaci v parkovacích zónách z mobilu i webu. Analýza zastíněnosti pražských hřišť na příkladu Jižního města vizualizuje, jak zástavba a zeleň ovlivňují stinnost.

Vývojáři mohou využít další dvě aplikace. Projekt Kontakty na úřady formou API nabízí adresy a otevírací dobu všech českých úřadů a na příkladu pražských městských částí ukazuje možnosti jejich využití. Pražský GeoData prohlížeč zase zpřístupňuje prostorová data ve formátech KML, GML a SHP.

Kompletní přehled aplikací naleznete zde.

Programovací maraton byl prvním podobným počinem, na kterém se podílí instituce veřejné správy. "Chtěli jsme vytvořit prostor pro využití vybraných městských dat lidmi, kteří mají invenci, technologické znalosti i to správné nadšení pro věc. Setkání, za jehož zorganizování můžeme poděkovat Fondu Otakara Motejla, i výsledky samotné jsou rozhodně inspirující,“ zhodnotil akci Jiří Čtyroký, ředitel Sekce prostorových informací IPR Praha.

Účastníci pracovali s obrovským nasazením a projekty, které v krátkém čase vytvořili, ukazují že otevřené zveřejňování dat má velký potenciál. Nezbývá než doufat, že se pražský geodata hackathon stane tradicí a inspiruje i další města.

 

Partneři projektu

US EmbassyNadace OSF